Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm Yurtdışı Gezilecek Yerler

Riga Gezilecek Yerler

Letonya’nın başkenti olan Riga, Baltık Denizi’nin Daugava Nehri ile tam ortasından geçtiği şehir olma özelliğine sahiptir.

Riga gibi eğlenceli ve farklı bir şehirde siz de hayal ettiğiniz gibi güzel bir tur planı yapabilirsiniz. Riga çok büyük bir şehir değil ama küçükte değil. 3 gece 4 gün süren Riga turlarını değerlendirebilir ya da en keyifli zamanlar için dilerseniz hafta boyunca rahat rahat acele etmeden gezebileceğiniz şehirdir.Riga şehrini yakından tanımak ve en güzel taraflarını keşfetmek için gelin seçimlerimizi yapalım ve görmeniz gereken yerlere göz atalım.

aziz-peter-kilisesi

Aziz Peter Kilisesi

St Peter’s Church, 1209 yılında inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiş olan bir yapıdır. 15. yüzyılda eklenen altar, 19. yüzyılda inşa edilen kule ve 1975 yılında kulenin ön kısmının değişmesi ile son halini almış ve günümüzde ziyarete açıktır. 72 metre yüksekliğinde kulesinden şehrin en güzel taraflarını izleyebilirsiniz.

Özgürlük Anıtı

Letonya Bağımsızlık Savaşı sırasında yani 1918 ile 1920 yılları arasında bu uğurda hayatını veren askerle anısında yapılmış olan Özgürlük Anıtı (Freedom Monument) Letonya’nın en önemli yapılarından.

riga-central-market

Riga Central Market

UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan Litvanya’nın en önemli 20. yüzyıl yapılarından olan Avrupa’nın en büyük Pazar yeridir. Gördüğünüz zaman siz de hayran kalacaksınız.

Riga Katedrali

Dome Katedrali ismi ile bilinen 1211 yılında yapımına başlanan Orta Çağ katedrali, 13. yüzyılın ikinci yarısında tamamlanmış ancak hemen ardından 15. Yüzyılda şapel, orta ve yan nef eklenerek bazilika halini almıştır.

Riga Kalesi

1330 yılında Riga ve Livonya tarikatı arasındaki savaştan hemen sonra yapılmış olan 1922 yılından bu yana Ulusal Tarih Müzesi ve cumhurbaşkanı ikametgahı olarak kullanılan yapıdır.

3-biraderler-evleri

3 Biraderler Evleri

17,19 ve 21 numaraları yan yana bulunan evlerin yapıları, tarihi güzellikleri dikkat çeker. Orta Çağ’da kullanılan Riga evlerinin orijinal mimarisini en iyi görebileceğiniz yerdir.Art Nouveau Mahallesi

Art Nouvea yani “Yeni Sanat” akımının Avrupa’ya yayıldığı yerdir. 800 adet Riga binasında bu akımı bizzat görebilirsiniz.

İsveç Kapısı

1698 yılında inşa edilmiş olan İsveç Kapısı (Swedish Gate) 1621 ve 1711 yılları arasında Riga’yı işgal eden İsveç’in bıraktığı kapıdır. Aslında o yıllarda yaşanan salgından korunmak amaçlı yapılmıştır.

riga-rus-ortodoks-kilisesi

Riga Rus Ortodoks Kilisesi

1800‘lü yıllarda inşa edilmiş olan Riga Rus Ortodoks Kilisesi Rus etkisinin en önemli örneklerinden biri olarak karşınıza çıkacaktır.

Related posts

Paris Hakkında Bilmedikleriniz Var!

Duygu Tunçer

En Popüler 5 Seyahat Uygulaması

Duygu Tunçer

Türkiye’nin En Güzel 9 Plajı

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.