Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Roma Gezilecek Yerler

İtalya’nın turlarda ilk sırada gelen ve Lazio bölgesi ile Roma ilinin başkenti olan Roma yurtdışı tur seçenekleri arasında sizi bekleyen en keyifli noktadır. Roma turları ile keyfini çıkarabileceğiniz eşsiz bir fırsat yakalamak isterseniz bence en güzel zaman yani yılbaşı geliyor.

Romantizmin vazgeçilmez noktası, hem yaz hem de kış sezonu boyunca en keyifli turları planlayabileceğiniz güzel yerdir Roma! Bence hemen karar vermeli hatta yılbaşı için Roma turlarını kaçırmamalısınız. O zaman gelin Roma’yı tanımaya başlayalım.

kolezyum

Kolezyum

Roma’da en çok merak edilen ve M.S 72 yılında İmparator Vespasian’ın başladığı ve sekiz yıl sonra İmparator Titus’un tamamladığı dövüşlerin yapıldığı, insanların idam edildiği, 450 yıldan daha uzun süre gladyatör dövüşleri meşhur olan yerdir.

roma-forumu

Roma Forumu

Septimius Severus Zafer Takı, Vesta Tapınağı ve Vesta Bakireleri Evi, Titus Zafer Takı, Maxentius ve Constantinus Bazilikası, Vespasianus Tapınağı, Satürn Tapınağı, Antoninus ve Faustina Tapınağı bu bölgede görmeniz gereken yerlerin başında geliyor.

vatikan

Vatikan

Katoliklerin ruhani lideri Papa’nında içinde 800 kişi ile yaşadığı topraklardır aynı zamanda dünyanın en küçük ülkesidir. Aziz Petrus Meydanı, Aziz Petrus Bazilikası, Vatikan Müzeleri, Castel Sant’Angelo ve Vatikan Bahçelerini hazır buraya gelmişken gezip görmelisiniz.

aziz-petrus-meydani

Aziz Petrus Meydanı

Gian Lorenzo Bernini tarafından 1656-1667 yılları arasında yapılmış olan iki yanındaki çeşmeleri ile ünlenen meydandır.

aziz-petrus-bazilikasi

Aziz Petrus Bazilikası

Aziz Petrus Bazilikası Hristiyan dünyasının en önemli yapılarından biridir. 222 metre uzunluk ve 138 metre yükseklikliyi vardır. 60.000 kişiyi aynı anda kabul edebilen yapısı ile isminden söz ettirir.

vatikan-muzeler

Vatikan Müzeleri

Michelangelo’nun muhteşem eserleri ile dünyaca ünlü bir şapel olan Sistina Şapeli, Dört Raffaello Odası, Modern Dinsel Sanat, Yunan-Roma eserleri ve Etrüsk Müzesinin yer aldığı müzeler topluluğudur.

trevi

Trevi Çeşmesi

Aşk Çeşmesi olarak tanıdığımız, 1732 yılında başlanan ve çok sayıda sanatçının yardımı ile bitirilen, gittiğiniz zaman sağ eli ile sol omzunun üzerinden dilek dileyip bozuk paranızı içine attığınız meşhur çeşmedir.

santa-maria-maggiore

Santa Maria Maggiore Bazilikası

Roma’nın en güzel ve önemli dini yapılarından biri olan Santa Maria Maggiore Bazilikası, Roma gezilecek yerler arasında mutlaka listenizde yer almalıdır.

navona-meydani

Navona Meydanı

Tabi ki şehrin en hareketli ve en meşhur meydanıdır. M.S 1. Yüzyılda bir stadyum olan meydan daha sonralardan dönüştürülmüş ve kafeleri, barları ve restoranları ile ünlenmiştir.

Roma turu kapsamında gezip görebileceğiniz ve size en keyifli zamanları sunacak olan bir tur planı yapmak isterseniz, benim gezdiğim yerleri kesinlikle siz de gezmelisiniz.

Related posts

Dünyanın en ilginç 7 oteli

Duygu Tunçer

Bursada gezilecek yerler listesi

Duygu Tunçer

Çeşme Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.