Gezilecek Yerler
Ankara'da Gezilecek Yerler

Safranbolu

Ankara çevresinde gezilecek yerleri incelemeye devam ediyoruz. Hafta sonu kaçamakları yapmak ya da en azından bir günü farklı değerlendirmek isteyenler için en güzel seçimlerden olan Safranbolu sizi bekler.

safranbolu1

Klasik Osmanlı Mimarisini en iyi görebileceğiniz, etkileneceğiniz ve tabi ki Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı gibi birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış bir şehri yakından tanımış olacaksınız.

Tarihte önemli yeri bulunan tarihi ipek yolunun Kastamonu-Gerede-İstanbul kesimi üzerindeki en önemli noktasıdır Safranbolu! 1994 yılı sonunda UNESCO tarafından “Dünya Miras Listesi”ne dahil edilmiş ve bir dünya kenti haline gelmiştir.

Safranbolu’da Gezilecek Yerler

1200’ü koruma altında olan Eski Türk Evleri, kışlık evlerin bulunduğu Çarşı kesimi, kenti kuşbakışı görebileceğiniz Hıdırlık Tepesi, Kale ve çevresi, Eski Hükümet Binası, halen çalışmakta olan 200 yıllık Saat Kulesi, Köprülü Mehmet Paşa ile Sultan III. Selim’in Sadrazamı İzzet Mehmet Paşanın yaptırdıkları cami, Cinci Hanı, Yemeniciler Arastası ve çevresindeki dükkanlar, Yörük Köyü, . İncekaya Su Kemeri ve kanyonu, Hacılarobası ve Üçbölük Köyü civarındaki Kaya Mezarları, Ahmet Demirezen Yemenicilik Müzesi, Mümtazlar Konağı ve Karaüzümler Konağı gezip görebileceğiniz yerler arasındadır.

safranbolu2

Safranbolu’dan kendiniz için bir şeyler satın almak ya da sevdiklerinize hediyeler götürmek isterseniz giysi ve örtüler, ahşap, seramik ve deri eşyalar, Safranbolu evi maketleri ve tabi ki çok değerli olan Safran satın alabilirsiniz.

Related posts

Ankara’daki en güzel tatlı burada!

Duygu Tunçer

Cumhuriyet Müzesi

Duygu Tunçer

Gaga Manjero’da harika bir akşam!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.