Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Sakız Adası Gezilecek Yerler

Karaburun Yarımadası’nın karşısında yer alan Sakız Adası, Yunanistan’ın adasıdır. Yaz aylarında oldukça hareketli olan ada da keyifli bir yaz tatili planlayabilirsiniz. Sakız Adası ve yaz eğlenceleri de ünlüdür.
Gidip görüp gezeceğiniz ve keyifle konaklayacağınız otellerin şirinliği de dikkatinizi çekecektir. Sakız Adası otelleri, Sakız Adası gezilecek yerler ve daha fazlasını burada bulabilirsiniz.

Pirgi Köyü

Adanın en meşhur noktalarının başında geliyor. Pirgi köyünün mimarisi farklıdır. Ortaçağdan kalma olan köy, 1881 yılındaki şiddetli depremden bile zarar görmeden günümüze kadar gelmiştir. Siyah beyaz evleri ile dikkat çeker ve tabi ki taşlı ve kemerlidir bu evler. Köy aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Mesta Köyü

Dar sokakları ve kerpiç evleri ile ünlü olan Mesta Köyü, Ortaçağ’da hayal ettiğiniz tatili size sunmaya devam ediyor. Sokakları aynı labirente benzer ve UNESCO tarafından koruma altındadır.

Anavatos Köyü

Denize uzak ve ortalama 450 metre yükseklikte bulunan bir köydür. Bu şirin adayı gördüğünüz zaman neden köy denildiğini anlarsınız. Küçük evleri, dar sokakları ve sevimli insanları ile gerçekten bir köy burası. Herkes birbirini tanır ve herkesin keyfi gayet yerindedir.

Nea Moni Manastırı

Nea Moni Manastırı 11. yüzyılda inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmiştir. Bu manastırın ana binası, iki küçük kilisesi, keşiş barınakları ve yer altı su depoları vardır. oldukça geniş bir araziye kurulmuş olan manastırı siz de gezip görmelisiniz.

Sakız Adası Kalesi

Bizans döneminde inşa edilen ve 15. yüzyılda onarılan Sakız Adası Kalesi de (Castle of Chios), adanın en bilindik noktasıdır. Koulas (yüksek kule) ve Kria Vrusi’dir (yarı bodrum su deposu) en önemli bölümleridir.

Arkeoloji Müzesi

Arkeoloji Müzesi Chios, Fana, Dotia, Emporio, ve Aghio Galas ören yerlerinden çıkartılan eserlerin bulunduğu yerdir. Eski Yunan medeniyetine ve tarihi eserleri görmek isterseniz kesinlikle gezmelisiniz.

Olimpi Köyü

Halkın doğal yaşam alanını görebileceğiniz ve 14. Yüzyıldan günümüze kalan en güzel köylerin başında gelmektedir.

Olimpi Mağarası

Olimpi Köyü’ne 8 km uzaklıkta bulunan 1985 yılında keşfedilen mağaranın en derin yeri 52 metredir.

Volissos Köyü

Homeros’un doğduğu yer olarak bilinen Sakız Adası’da yer alan köydür. Zeytinyağı ve zeytin ağaçları ile ünlüdür. Bizans’tan kalma bir kule, yel değirmeni ve sarnıçlarını kesinlikle görmelisiniz.
Karfas

Sığ bir plajdır ve genellikle çocuklu ailelerin en çok tercih ettiği yerdir. Yazın plaj voleybolu ve daha pek çok etkinliğin yapıldığı yerdir.

Bizans Müzesi

Osmanlı yapısı Mecidiye Camii’nin binasında bulunan Bizans Müzesi 19. yüzyıldan kalmadır. Byzantine Museum of Chios eski Hıristiyanlıktan günümüze kadar gelen önemli yapılardandır.

Related posts

Türkiye’de Gezilecek Yerler 2

Duygu Tunçer

En Eğlenceli Tatil

Duygu Tunçer

Paris Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.