Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Selanik Gezilecek Yerler

Yunanistan Makedonya’sının yönetim merkezi olan Selanik, bugün en çok ziyaret edilen şehirlerin başında geliyor. Her yıl pek çok yerli ve yabancı turistin ziyaret ettiği ve özellikle Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün doğum yeri olan bu güzel şehri tanımak, Ata’nın evini görmek ve gezmek için seçimlerinizi hemen yapmalısınız.

Selanik turları yıl boyunca ama özellikle de bahar ayları boyunca çok tercih ediliyor. Ama yine de bence Selanik yılın her dönemi ziyaret edilebilir. Siz de bir tur planı yapmak isterseniz gelin hep beraber Selanik gezilecek yerler listesi yapalım.

beyazkule

Beyaz Kule

Selanik’te gezilecek yerler arasında ilk sırada gelen noktadır. Kanuni Sultan Süleyman‘ın isteği üzerine Mimar Sinan tarafından yapılmış olan eşsiz bir yerdir. Thessaloniki semtinde yer almaktadır.

arch-of-galerius-and-rotunda

Arch of Galerius and Rotunda

Arch of Galerius and Rotunda, Hristiyanlık dönemine ait mozaikleriyle ile ün yapmıştır. Roma İmparatoru Galerius tarafından yapılmış olan yapı, şuan da Deconsecrated müzesi olarak kullanılmaktadır.

ataturk

Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’ün evi, Apostolou Pavlu Caddesi‘nde yer almaktadır. Rodoslu Müderris Hacı Mehmet Vakfı’nın tasarladığı evin iç tasarımını ve tüm detaylarını bugün gidip gezip görebilirsiniz.

aristotelous-meydani

Aristotelous Meydanı

Alışveirş yapıp gezebileceğiniz ve keyfini çıkarabileceğiniz güzel bir meydandır Aristotelous Meydanı. Burada butikler ve daha pek çok mağaza yer almaktadır.

Selanik Arkeoloji Müzesi

Patroklo Karantino’nun farklı tarzını yansıtan arkeoloji müzesi, Andronikou caddesindedir.

aya-dimitri-kilises

Aya Dimitri Kilisesi

Aya Dimitri Kilisesi Erken-Hristiyanlık dönemini yansıtmaktadır. 1988 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne alınmıştır. Kilise Bizans devrine aittir.

ayasofya

Ayasofya

UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alan Ayasofya, asıl adı Church of Saint Sophia olarak tanınmaktadır.

selanik-seemsiyeleri

Selanik Şemsiyeleri

Şehrin en ünlü yapılarındandır. 1997 yılında dizayn edilen göz alıcı yapıtı siz de görmeye gidebilir, hatta önünde hatıra fotoğrafı çektirebilirsiniz.

Yunanistan’ın en güzel şehirlerinden olan Selanik gezilecek yerler listesi yaptık. Siz de birbirinden özel ve farklı şehirleri gezmek, tanımak isterseniz Selanik’ten başlayabilirsiniz.

Related posts

Kayseri’nin tüm lezzetlerini tatmalısınız!

Duygu Tunçer

Brugge Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Meram Bağları

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.