Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Selanik’te tadına bakmanız gereken 7 lezzet

Yunanistan’ın ikinci büyük kenti ve Yunanistan Makedonya’sının yönetim merkezi Selanik, özellikle bu dönemde en çok ziyaret edilen şehirlerin başında geliyor. Sadece Mustafa Kemal Atatürk’ün doğduğu şehir olduğu için bile milyonlar tarafından ziyaret edilen Selanik, bizim için ne kadar da önemli bir yer.
Doğal güzellikleri, tarihi özellikleri ve tabi ki gezilecek görülecek yerleri ile pek çok turun vazgeçilmez adresi olan Selanik, henüz görmediyseniz ziyaret etmeniz gereken yerlerin başında gelmeli. En güzel tatillerin, bayram tatillerinin hatta 19 Mayıs yani Atatürk’ün doğum tarihinde en çok ziyaret edilen şehir olma özelliğini taşıyor. Yaşadığı yeri görmek, doğduğu evin içinde ondan bir şeyler bulabileceğiniz farklı duygulara bürüneceğiniz yerdir.

Diğer bir yönü ise Selanik’in eşsiz lezzetleridir. Damak tadımız aslında çok farklı değil. Siz de geldiğiniz zaman göreceksiniz ki Selanik’te muhteşem lezzetler var ve pek çoğu bize tanıdık. Benim size birkaç tavsiyem olacak. Eğer bir gün Selanik’e gelirseniz kesinlikle tadına bakmanız gereken lezzetler var. İşte onlardan 7 tanesi!

Paskalya Çöreği

Bu bizim bildiğimiz Paskalya çöreği. Tatlı mı tatlı ve puf puf ama Selanik’tekini diğerlerinden ayıran birkaç özellik var. Mesela beyaz çikolatalı ve kestaneli çeşitleri var. Burada oldukça ünlü ve tabi ki mutlaka siz de tadına bakmalısınız.

Trigona

Karamelli, çikolatalı krema dolgulu efsane bir lezzettir. Meydanda yer alan en ünlü pastanede bulmanız ve taze taze tadına bakmanızı tavsiye ederim.

Peksimet

Pastacılık kültürünün en çok geliştiği yerdir Selanik ve bu işi oldukça iyi yaparlar. Peksimet’te bizim bildiğiniz kuru tatsız tuzsuz olanlardan çok farklı. Az şekerli tarçınlı, anasonlu, baharatlı çörekler arasında kendine yer bulmuş bile.

Sütlü Tatlılar

Sütlü tatlıların en güzelini yiyeceksiniz. Bildiğimiz Rizogalo yani Sütlaç ve Malempi Masticha yani sakızlı muhallebiyi bir de gelin Selanik’te tadın.

Selanik Simidi

Görünce bildiğiniz susamlı simit zannedip, tadına baktığınız zaman kendinizden geçeceğiniz ve 1bir simit bu kadar mı güzel olabilir1 diyeceğiniz tattadır.
Santorini Baklası

Böyle bir lezzet dünyanın başka hiçbir yerinde yok. Benden söylemesi. Ne görüntüsü ne tadı. Kimse bunun yanına yaklaşamaz, lezzet olarak tabi.

 

Ahtapot Fava

Selanik’e gelmişken en güzel akşam yemeğini yemeden gitmek olmak. Mezenin yanında size eşsiz bir güzellik sunacak olan çıtır ahtapot fava en harika olanıdır. Bunun için hem yazını sonuna hem de günün sonuna sakladım ki Selanik’i hep böyle eşsiz hatırlayın diye…

Related posts

İtalya Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Dünyanın en yüksek binası nerede?

Duygu Tunçer

Heyyy duydunuz mu? Kış Saati uygulaması artık Yok!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.