Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Sofya Gezilecek Yerler

Sofya, tarihi özellikleri, farklı şehir yapısı ve tabi ki kusursuz güzellikleri ile sizi konuk edecek olan Balkan Yarımadası’nın tam da merkezinde yer alan şehirdir.

Genellikle Balkanların vazgeçilmez kayak merkezi Bansko’ya yakınlığı ile bilindiği için çok ziyaretçi alır. Yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olan Sofya’da siz de sevdikleriniz ile eğlenceli zamanlar geçirebilirsiniz. İsterseniz kara yolu ile isterseniz de hava yolu ile ulaşabileceğiniz bu güzel şehre gitmeden önce kesinlikle araştırma yapmalı ve gezip göreceğiniz yerleri incelemelisiniz. Kendi tur planınızı kendiniz yapmalı ve en keyifli tur seçenekleri ile bu güzel şehri şimdiden tanıyabilirsiniz.

Banyabaşı (Kadı Seyfullah Efendi) Camii

Sofya’daki tek Osmanlı eseri olan cami 1567 yılında yapılıp günümüze kadar gelmiştir. Turistlerin ilk uğradıkları tarihi mekanlar arasında yer almaktadır. Evliya Çelebi seyahatnamesinde ismi geçen yerdir. Ayrıca Türk işadamları tarafından tüm masraflarının karşılandığı camidir.

National Archaeological Museum

1474 yılında Osmanlı’nın bu topraklardan çekilmesinin ardından 1893 yılında müzeye dönüşmüş olan aslı Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan Büyük Camiidir. Müzei için ortalama 1-2 saat ayırmanız gerekmektedir.

Church of St Petka of the Saddlers

  1. yüzyılda, Aziz Petka’nın onuruna yaptırılmış olan kilise kalın ve Osmanlı zamanında boyanan duvarları ile günümüze kadar gelmiştir.

Church of St. George

  1. yüzyılda Roma İmparatorluğu döneminde yapılmış olan Church of St. George, Sofya’da yer alan en eski yapıdır.

Gradska Gradina (City Garden Park)

Osmanlı-Rusya savaşı (93 harbi) sırasında Rus imparator II. Alexander’ı onurlandırmak için yapılmış olan parktır. City Garden Park aynı zamanda Sofya’nın en eski parkıdır.

Sofya Doğal Tarih Müzesi

Dünya üzerindeki en güzel müzelerden biri olarak anılan, 1889 yılında açılmış olan ve içerisinde Mineraloji, Hayvanlar, Memeli hayvanlar ve bitki ve böcek koleksiyonlarının bulunduğu müzedir.

Memeli Hayvanlar koleksiyonu

84 Milyon yıl önce oluşan bir ammonit fosili, Kuş koleksiyonu, Kutup ayıları, Carabus scabrosus, Kahverengi Ayı, Memeli Hayvanlar koleksiyonu, Maymunlar, Yeşil tavus kuşu burada göreceğiniz en ilginç şeyler arasındadır. Böyle farklı yerleri gezmeye bayılıyorsanız, kaçırmamalısınız.

Alexander Nevsky Cathedral

53 metre yüksekliğinde, 10 bin kişilik Bulgaristan’ın en büyük Ortodoks kilisesidir. 877-1879 Osmanlı-Rus savaşında (93 harbinde) ölen Rus askerlerinin anısına yapılmıştır.

Hem kayak yapmak hem de en keyifli noktaları gezmek için Sofya’dan başlayarak Bansko’ya kadar uzanan bir tur planı yapabilirsiniz. Sofya’dan sonra en çok bahsettiğin Bansko’yu da yakından tanımaya hazır mısınız?

Related posts

Uçaklarla İlgili Bilmeniz Gereken 7 Önemli Şey!

Duygu Tunçer

Batum Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

İstanbul’da Denize Girilecek Yerler

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.