Gezilecek Yerler
Sosyal Medya

Sosyal medya dünyasına uzak durmayın, kazanın!

Son 10 yılın mükemmel bir kazanç kapısı olan Sosyal medya dünyasında sizi neler bekliyor? Sosyal medyadan nasıl para kazanılır? Facebook, Twitter, Instagram, Pinterest ya da Linkedln…

Sihirli kelime olan “sosyal medya dünyası” sizi de ister istemez içine çekiyordur. Bir haber görürsünüz Twitter da size inanılmaz bir şekilde bilgi verir ya da yönlendirir, Facebook’ta gördüğünüz reklam sayesinde aradığınızı bulursunuz ya da Pinterest size mükemmel bir ürün gösterir ve bir anda kurtarıcınız olabilir. Aklınızda yanan, bir anda aydınlanmanızı sağlayan sosyal medya size ne yapıyor?

Sosyal medyadan korunmalı mı?

Aslında korkulacak bir dünya sosyal medya. Doğru seçimler yapmazsanız hatta sizi olmaması gereken gibi yönlendirmesine izin verirseniz kesinlikle içinden çıkamazsınız. Sosyal medyanın gücü bu yüzünden küçümsenmemeli.

Eskiden sadece ilkokul ya da ortaokul arkadaşımızı bulmak için girdiğimiz Facebook’ta bugün pazarlama adına inanılmaz şeyler yapılıyor. Siz Facebook’a girdiğiniz zaman daha önceden sizin alışkanlıklarınızı kaydetmiş olan Facebook, karşınıza çıkardığı reklamlar ile ya da arkadaş tavsiyeleri ile sizi istediği yöne doğru yönlendirir.

Günlük verilen reklamlar, satışa dayılı içerikler ve sizi belki de aradığınıza daha kolay itmek için yapılan ufak tefek hilelere hepimiz kanıyoruz. Tabi ki boyutlar değişmediği sürece günümüze ayak uyduracak olan pek çok insan için bu gayet normal bir durum.

Instagram’da durum biraz daha farklı. Hashtagler ile büyüleyici bir dünyanın içine giriyorsunuz ve en özel anınızı, en kızgın anınızı, en muhteşem detayları büyülü bir dünya içerisinde paylaşıyorsunuz. Bunun ne kadar keyifli bir şey olduğunu aslında bende biliyorum ve hatta yaşıyorum ve hatta çokta seviyorum!

İnsanlar bundan 10 yıl önce her gittikleri yeri bildirip, her anını fotoğraflayıp paylaşmıyordu. İnsanlar bunu sosyal medya ile yapmayı öğrendiler. Siz ne derseniz deyin bu dünya gerçekten büyülü. İçine insanları çektiği gibi birde etkisi altına alıp bırakmıyor. “Acaba fotoğrafımı kaç kişi beğendi? Hemen bir check-in yapayım da görsünler nerede olduğumu” gibisinden dürtülerini ön plana çıkarıyor ve bu gün geçtikçe daha da artan bir duygun haline geliyor.

Baylar, bayanlar; kesinlikle teknoloji çağında yaşadığımız gibi bu tarz gelişmelerinde önüne geçemeyeceğiz. Bu açık ve net. Bunun için bu mecraları yani sosyal medya araçlarını daha verimli kullanmalı ve hatta kendimize buradan ekmek parası bile çıkarabilmeliyiz. İşte bunun sırrını da bir sonraki yazımda anlatacağım…

Related posts

Instagram’da bu hashtag yasaklandı!

Duygu Tunçer

Sosyal medyanın engellendiği bir ülke daha!

Duygu Tunçer

İnternette içerik nasıl yazılır? Okuyucu ne ister?

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.