Gezilecek Yerler
Sosyal Medya

Sosyal medyanın engellendiği bir ülke daha!

Kuzey Koreliler bu hafta başından beri karşılaştıkları bir görüntü karşısında şaşkınlar. Sosyal medyanın devlerinden olan Instagram, ülke genelinde yasaklandı! Gelen engellemenin sebebi ise, Kuzey Kore’de olan bazı olumsuz ve Kuzey Kore aleyhine olan haberlerin Instagram üstünden dünya ile paylaşılması gösterildi. Kuzey Kore’de Pazartesi sabah saatlerinde başlayan ve ülke genelinde kara listeye alınan Instagram için bir mesaj yayınlandı.

Warning! You can’t connect to this website because it’s in blacklist site!

Bu mesajı hem İngilizce hem de Kuzey Kore dilindeki versiyonu ile görmek mümkün! Peki, sebep neydi? Neden karar listeye alındı?  Ayrıca siteye ulaşmak isteyenlerin karşısına çıkan mesajda; ulaşılmak istenen içeriğin zararlı bir içerik olduğuna dair mesaj verilmesi de dikkat çekti.

Resmi olmayan haber kaynağı olarak kullanılan Instagram, Kuzey Kore’nin başkenti Pyongyang’da, bulunan, turistler ve yabancı ziyaretçiler tarafından kullanılan bir otelde 11 Haziran’da yangın çıkmış. Ancak çıkan yangın Kuzey Kore’nin yerel medyasında hiç yer almamıştı. İşte bu olayın Instagram üzerinden yayılmasının ardından, ülke güvenliği için uygun olmayan bir sosyal medya aracı olduğunu duyurarak kara listeye alındı.

instagram-kuzey-kore

Turistler ne yapıyor?

Düşünün, Kuzey Kore’ye tatile gittiniz ya da iş için oradasınız. Ancak paylaşımda bulunacağınız zaman Instagram’da böyle bir durum ile karşılaşıyorsunuz. Bu gerçekten aktif bir sosyal medya kullanıcısı için olumsuz bir durum. Buna da bir çözüm düşünmüşler!

Bu ülkede zaten internet erişimi sadece belirli sitelere var!

Kuzey Kore’de internet ise sadece ülkede elit kesime, turistlere ve Kuzey Kore’ye gelmiş olan iş insanlarının kullanımına açık durumda. Kuzey Kore’deki GSM operatörü Koryolink, yabancılara 3G bağlantıyı sunuyor ancak bunun için yerel SIM kartlara sahip olunması gerekiyor. Kuzey Kore’de 2 milyondan fazla mobil telefon kullanıldığı tahmin ediliyor ancak tahmin edilebileceği üzere bunların çoğunun internete erişimi bulunmuyor.

Daha önceki “Sosyal medya dünyasına uzak durmayın, kazanın!” isimli yazımda da belirttiğim gibi siz bu dünyayı en verimli şekilde kullanırsanız kazanırsınız ya da bunu istemeyenler tarafından engellenirsiniz!

Related posts

Adil Kullanım Kotası için bir imza da siz atın!

Duygu Tunçer

Sosyal Medya 2015 Görsel Boyutları

Duygu Tunçer

Facebook’a kadın dokunuşu!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.