Gezilecek Yerler
İzmir'de Gezilecek Yerler

Tarihi Asansör

İzmir’de gezilecek yerler listesi yapmaya devam ediyoruz. En güzel tarafları, tarihi güzellikleri ve tabi ki şehrin en eğlenceli taraflarını siz de gezip görmelisiniz.

İzmir’in en güzel tarafı tabi ki eğlenceli ve gezmesi bir o kadar da güzel bir şehir oluşudur. Güzel bir hafta sonu geçirmek, en güzel taraflarını gezip görmek ve Tarihi Asansör gibi en özel noktalarını gitmeden araştırmanızda fayda var.

tarihiasansor1

Tarihi Asansör; iki semtin ulaşımını kolaylaştırmak için yapılmış olan bir yapıdır. Mithatpaşa Caddesi ile Halil Rıfat Paşa semti arasındaki seviye farkını kapatmak için yapılmış olan asansördür. Nesim Levi tarafından yaptırılmış olan Tarihi Asansör yapılmadan önce 155 basamaklı merdivenlerin kullanılması gerekiyordu. Asansörün yapımı ile bu sorun ortadan kalkmış oldu. Kulede 2 asansör bulunuyor.

1985’de restorasyonla birlikte her iki asansör de elektrikle çalışır duruma getirilmiş ve günümüzde de aktif olarak kullanılıyor. Hatta çoğu zaman en güzel buluşma noktası olarak tercih ediliyor. Harika manzara fotoğraflarını da çekebileceğiniz bir noktadır. Deniz manzarası, semtin tüm detayları hatta sahil boyunca devam eden yolu izlemeniz mümkün. Nereye gideceğinizi ne tarafa yürüyeceğinizi bile kestirebilirsiniz.

tarihiasansor

İzmirde gezilecek yerler listesini incelemeye devam ediyoruz. Tarihi Asansör gibi pek çok tarihi noktası, çevre ve doğa güzellikleri hatta eğlenceli gece hayatı ile ilgili İzmir hakkında merak ettiğiniz her detayı öğrenebileceğiniz doğru yerdesiniz.

Related posts

Pasaport Vapur İskelesi

Duygu Tunçer

Alsancak Garı

Duygu Tunçer

İzmir Saat Kulesi

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.