Gezilecek Yerler
İstanbul'da Gezilecek Yerler

Topkapı Sarayı

İstanbulda gezilecek yerler arasında ilk sırada Topkapı Sarayı var! İstanbul’a geldiğiniz zaman gezip göreceğiniz ve hatta kendine sizi hayran bırakacak olan Türkiye’nin en büyüleyici şehirlerinden olan İstanbul’da yer alan Topkapı Sarayı her yıl milyonarlın akın ettiği adreslerin başında geliyor. Şimdi gelin yakından tanıyalım bu eşsiz yapıyı.

topkapi-sarayi1

Bir zamanlar içinde 4000 insanın yaşadığı, Osmanlı İmparatorluğunun 600 yıllık tarihinin 400 yılını geçirdiği eşsiz bir görkeme şahit olmaya hazır olun. Devletin idare edildiği merkez, dünyanın en güzel ve özel saraylarından biri olan Topkapı Sarayı, Osmanlı Devleti’nin yüzyıllarca evi olmuştur. İstanbul’un en önemli yapısı olan Topkapı Sarayı 1924 yılında müzeye çevrilmiş ve günümüzde hala müze olarak pek çok misafir konuk etmektedir.

Divan-ı Hümayun, Bağdat Köşkü, Harem ve Kutsal Emanetler Topkapı Sarayı’nda kesinlikle gezilip görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir. Çünkü Osmanlı’nın yıkılmaz kalesi, en önemli kararların merkezi ve tabi ki zamanında İstanbul’un en gösterişli yapılarının başında gelmesidir.

topkapi-sarayi

Sarayın en özel ve gizemli kapıları açıldığı zaman bir zamanlar 7 iklimin padişahının yaşadığı bu gösterişli saraya hayran kalacaksınız. Yerli ve yabancı turistlerin en çok tercih ettiği hatta ilk adresi olduğu Topkapı Sarayı, belki de hayatınız boyunca görebileceğiniz en gösterişli mekanların başında geliyor olacak.

Özellikle eğitime önem verilen Harem, Kutsal Emanetlerin büyüleyici noktaları ve en önemli kararların alındığı Divan-ı Hümayun’u gördüğünüz zaman tarihe canlı canlı şahitlik etmiş olursunuz.

Related posts

Yıldız Parkı

Duygu Tunçer

İstanbulda Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Polonezköy

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.