Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Trabzon Gezilecek Yerler

Türkiye’nin dört bir yanı cennet. Karadeniz’in en güzel köşelerinden biri olan Trabzon ise görülmeye değer güzelliklerin başında geliyor. Trabzon gezilecek yerler listesi yapmak isterseniz ve bu aralar gitmek isterseniz gerçekten yeşilin en güzel tonunu ve doğanın en farklı halini burada görebilirsiniz.
Trabzon turu planlamak ve yaylaları ile doğal harikaları ile hatta geçmişten günümüze gelen tarihi özellikleri ile ne kadar keyifli bir şehir olduğunu sizde göreceksiniz. Şimdi gelin ilkbahara yakışır bir tur için Trabzon gezilecek yerler listesini hazırlayalım.

Sümela Manastırı

Tabi ki ilk sırada Sümela Manastırı yer alıyor. 365-395 yılları arasında sarp kayalar üzerine yapıldığı varsayılan Sümela Manastırı, ‘Meryem ana’ olarak bilinmektedir. Geçmişten günümüze gelen ve gerçekten görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Trabzon Kalesi

MS 5. yüz yılda inşa edilmiş olan Trabzon kalesi hakkında “Dağ tarafında cehennem kuyusuna benzer bir derin hendeği vardır ki yetmiş yedi adam girer. Safi kesme kayadır. İçinde camii, muhafazacı evleri, mahzenleri, cebehâneleri vardır” diyen Evliya Çelebi kaleden böyle bahseder.

Vazelon Manastırı

Maçka’da yer alan Vazelon Manastırı’nın içinde mağaralar ve ayazma bulunmaktadır. MS 270-317 arasında kurulduğu düşünülmektedir.

Uzun Göl

Trabzon denilince akıllara gelen Uzun Göl, misafir perverliği ve yöresel yemekleri ile bilinir. Her gelen bir kere daha gelmek ister buraya.

Ayasofya Müzesi

Trabzon imparatorluğunun Komnenos Ailesinden Kral I. Manuel tarafından 1250-1260 yılları arasında kilise olarak yaptırılmış olan Ayasofya Müzesi, Trabzon’un en çok ziyaret edilen yerleri arasındadır.

Peristera Manastırı (Kuştul manastırı)

Halk arasında Kuştul Manastırı olarak bilinen Peristera Manastırı, 8. yüzyılın ortalarında Maçka’nın Şimşirli Köyünde yapılmıştır.

Trabzon Yaylaları

Görüpte hayran kalmamak elde mi? Tabi ki değil! Trabzon’un en güzel halini siz de gezip gördüğünüz zaman anlayacaksınız. Yaylaları bir başka güzeldir. Havası, suyu, yeşili özellikle baharı! Maçka Mavura Yaylası, Lapazan Yaylası, Hıdırnebi ve Kuruçam Yaylaları, Tonya  – Erikbeli Yaylası, Sazalanı Yaylası, Sis Dağı Yaylası, Kadırga Yaylası, Mızraklı Su ve Haçka Obası Yaylası kesinlikle gezip görmeniz gereken yaylaların başında geliyor.

Karadeniz’in en güzel noktasında kendiniz için harika bir tur planlayabilir ve doğasına, suyuna, havasına hayran kalabilirsiniz.
Related posts

Uludağ Kayak Merkezi

Duygu Tunçer

Vizesiz Yunan Adaları Turları Başlıyor!

Duygu Tunçer

Nisan Ayında Gezilecek En Güzel 5 Yer

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.