Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Washington DC Gezilecek Yerler

Amerika Birleşik Devletleri’nin başkenti, rüyalar şehri ve tabi ki Amerika’ya gelip de görülmek istenen en güzel şehirlerden biri. Bence de kesinlikle öyle. Washington DC yani Washington District of Columbia, kendi başına bir eyalet olmamasına rağmen hiçbir eyaletin sınırları içinde de yer almayan farklı bir yapısı vardır.

Rüyalar ülkesi Amerika! Hadi gelin Washington DC ‘yi yakından tanıyalım. Eğer ola ki bir gün yolunuz buraya düşerse nereye ne zaman gitmeli, neresi nereye yakın hatta ne zaman nerede olmanız gerektiğini bilin!

Beyaz Saray (The White House)

Tabi ki ilk durak Beyaz Saray! Hani bu sıralar Obama’nın son kez elini salladığı, 6 ay önceden rezervasyon yaptırarak gezebileceğiniz yer Beyaz Saray. 1792 yılında yapımına başlanmış olan ve 8 yıl içerisinde tamamlanarak 1800 yılında kullanıma açılmış olan saray Amerika Birleşik Devletleri başkanlarının resmi ikametgâhıdır. 1814’te İngilizler tarafından yakılmasının ardından günümüzdeki haliyle yeniden inşa edilmiş ve yılın farklı zamanlarında günlük tur programlarına katılarak gezip görebileceğiniz, çoğunlukla Amerikan dizilerinden aşina olduğumuz yapıdır, Beyaz Saray.

National Mall and Memorial Park

Şehrin simgelerinden olan Reflecting Pool, Lincoln ve Washington Anıtının yer aldığı milli park, 1970 yılına kadar uzanan geçmişi ile bilinir. 1965’te hizmete açılmış olan ve spor aktiviteleri, yürüyüşler, sessiz sakin rahat bir gün geçirebileceğiniz yerdir.

Washington Anıtı (Washington Monument)

Uzun zamandır bakım çalışması yüzünden kapalı tutulan Washington Anıtı (Washington Monument), 170 metre uzunluğu, Osmanlı Devleti tarafından hediye edilen ve üzerinde Ziver Efendi’nin bir beytinin bulunduğu Osmanlıca kitabenin varlığı ile biliniyor. Yapı 1885 yılında tamamlanmış.

Lincoln Anıtı (Lincoln Memorial)

Lincoln Anıtı‘nın (Lincoln Memorial) 1914-1922 yılları arasında yapılmış olan ve Amerika’nın 16. başkanı Abraham Lincoln’e adandığı biliniyor. 5,80 m yüksekliğindeki heykeli de burada bulunmaktadır.

Jefferson Memorial

Amerika Birleşik Devletleri’nin kurucularından olan Jefferson Memorial ve 3.başkanı Thomas Jefferson anısına inşa edilmiş. 1943 yılında tamamlanmış olan yapı Neo-klasik tarzdadır.

Ulusal Hava ve Uzay Müzesi

1976 yılında National Mall içerisinde misafirlerini kabul etmeye başlayan müze, sergilenen hava taşlarının orijinalliği ile bilinmektedir.

Washington Ulusal Katedrali

Dünyanın en büyük 10 katedralinden birisi olan Washington Ulusal Katedrali, tam 83 yılda yapılmış. 59 dönümlük oldukça bakımlı bir Orta Çağ bahçesi içerisinde yer almaktadır. Yapı çevresinde müzikal etkinlikler oldukça ünlüdür.

National Zoological Park

National Zoological Parkı Rock Creek Park içerisindeki hayvanat bahçesi hayvan bakımı, bilimi, eğitimi alanları aslında herkesin ilgisini çekecek güzellikte. 300 farklı türden 1.800 hayvan bulunduğu park 1889 yılında kurulmuş ve günümüze kadar gelmiş.

United States Botanic Garden

Washington DC’nin belki de en güzel noktalarından birindeyiz. Botanik bahçesi (United States Botanic Garden). 1820 yılında tamamlanan ancak 1850 yılında ziyaretçi kabul etmeye başlayan bahçe, estetik, kültürel, ekonomik, iyileştirici ve ekolojik özellikleri ile gören herkesi kendine hayran bırakıyor.

Amerika’nın başkenti Washington DC’de küçük bir gezinti yaptık. Siz de rüyalarınızı gerçekleştirmek ve güzel bir Washington tur planı yapmak isterseniz biraz erken karar vermeli ve en uygun fiyatlı turları değerlendirmelisiniz. Benden tavsiye.

Related posts

Paris Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Sofya Gezilecek Yerler

Duygu Tunçer

Ağustos’ta Tatile Nereye Gitmeli?

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.