Yerebatan Sarnıcı

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Yerebatan Sarnıcı

Yazar Duygu Tunçer   /     05 Eki, 2016  /     İstanbul'da Gezilecek Yerler  /     , , ,

İstanbul’da gezilecek yerler listesi yapmaya başladığınız zaman tarihi geçmişi ve farklı atmosferi ile dikkat çekecek olan Yerebatan Sarnıcı ve daha pek çok benzer tarihi mekan bulabilirsiniz. İstanbul sadece bir hafta sonunda gezilip bitirilecek kadar küçük değil aksine, Osmanlı İmparatorluğunun derin tarihine bizzat ev sahipliği yapmış ve bir o kadar da farklı tarihi özelliklere sahip şehirdir.

yerebatan-sarnici2

Bunun için İstanbul’a daha önce hiç gelmediyseniz, seyahate çıkmadan önce İstanbul gezilecek yerler listesi yapmalı ve günü birlik planlarınızı yol güzergahına göre ayarlamalısınız ki unutmayın İstanbul trafik sorunu olan bir şehir.

İstanbul’da görebileceğiniz en büyük sarnıçtır. Ayasofya binasının batı kısmındaki taraftan uzanmaktadır. Tuğla örülü tavanı ve çapraz tonozları ile 532 yalından günümüze gelmiştir.

yerebatan-sarnici1

İustinianos tarafından 532 yılında Büyük Saray’ın su ihtiyacını karşılamak için yapılmış olan Yerebatan Sarnıcı, İstanbulda gezilecek yerler listesinde ilk sırada yer alabilir. Tavanında 336 tane sütun bulunan ve oldukça büyüleyici bir atmosferi olan sarnıçta Medusa Başı en çok dikkat çeken bölgedir.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*