Yeşil Türbe

Yurt Dışı ve Yurt İçi Gezdim, Gördüm, Yazdım
Duygu Tunçer

Yeşil Türbe

Yazar Duygu Tunçer   /     27 Eki, 2016  /     Gittim Gördüm  /     , , , ,

Bursa’da gezilecek yerler listesi yapmaya devam ediyoruz. Bursa’nın simgesi haline gelmiş olan ve oldukça kıymetli olan Yeşil Türbe, bugünün ilk noktası.

1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu olan Sultan Mehmet Çelebi tarafından yapılmış olan Yeşil Türbe, restorasyon sürecinde düşen ya da tahrip olan çinilerin yenilenmesi döneminde ciddi sorunlarla karşılaşıyor. Çünkü orijinal renk yakalanamıyor.

yesilturbe2

Turkuazın en güzel tonu ile karşılaşmak ve en güzel zamanı burada geçirmek isterseniz seçimlerinizi Bursa’ya geldiğiniz zaman Yeşil Türbe’den yana yapabilirsiniz. Yaşadığınız anın kıymetini bilmek, yüzyıllık ağaçların gölgesinde, eşsiz bir mimari eşliğinde bu atmosferi yakalamalısınız. 1421 yılında Yıldırım Bayezid’in oğlu Sultan I. Mehmet Çelebi Yeşil Türbenin yapımından tam 40 gün sonra vefat etmiştir.

Ayrıca türbenin bir özelliği de Osmanlı mimarisinde tüm duvarlarının çini ile kaplı olduğu tek türbe olmasıdır. Mimarı Hacı İvaz Paşa’dır. Gittiğiniz zaman kesinlikle bahçesinde banklarda oturun ve bu keyfi yaşayın. Size bambaşka duygular hissettirecek olan bir ortamda olduğunuzu fark edeceksiniz.

yesilturbe

Bursa gibi tarihi öneme sahip aynı zamanda bir o kadar da güzel bir şehri gezmek için bir gün yetmez. Bir hafta sonunuzu Bursa’ya ayırmanızı tavsiye ederim. Rahat rahat gezip görmek, Bursa kebabı yemek ve tabi ki en farklı taraflarını görmek için tercihlerinizi hemen yapmalısınız. Çünkü hafta sonu yaklaşıyor ve yağışlara dikkat etmenizi hatta ona göre bir gezi planı yapmanızı tavsiye ederim.

Bursa gezilecek yerler listesi için en meşhur noktaları gezmeye devam ediyoruz.

Yorum Yap

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*