Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Zeugma Antik Kenti (Belkıs Köyü)

Gaziantep gezilecek yerler arasında sizi bekleyen pek çok güzel yer var. Tarihi ve yaşanmışlıkları ile size oldukça farklı duygular yaşatacak olan bu güzel şehri yakından tanımalısınız. Bunun için gitmeden araştırmalı ve en doğru zamanı yakalayarak kararınızı vermelisiniz. Gaziantep’te gezilecek yerler listesi yapmak isterseniz doğru yerdesiniz. O zaman başlayalım!

zeugma-antik-kenti1

Zeugma Antik Kenti bugün ziyaret noktamız. Nizip İlçesi’nin 10 km doğusunda yer alan Belkıs Köyü sınırlarında bulunan Zeugma Antik Kenti oldukça geçmişe dayanan tarihi ile Makedonya İmparatorluğu’na kadar uzanmaktadır. Fırat Nehri’nin en sığ noktasında bulunan antik şehir, geçmişte ticaretin merkezi konumundaymış. Bildiğiniz gibi dünkü yazımda anlattığım Zeugma’nın Roma döneminden kalma dünyaca ünlü mozaikleri buradan geliyor. 2011 yılından beri Zeugma Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

zeugma-antik-kenti2

Antik kent civarındaki tekne turlarına kesinlikle katılmalı ve ardından Zeugma Müzesini ziyaret edebilirsiniz. O zaman kafanızdaki bazı soru işaretleri daha da yerine oturacaktır.  Rahat edeceğiniz bir tur planı için bu güzel bir yol.

Gaziantep turumuza kaldığımız yerden devam ediyoruz. Siz de bir hafta sonunuzu bu farklı ve tarihi şehre ayırmak isterseniz doğru yapmış olursunuz.

Related posts

Kayseri’nin tüm lezzetlerini tatmalısınız!

Duygu Tunçer

Bir ülkenin yetim kaldığı gündür 10 Kasım

Duygu Tunçer

Hafta Sonu Ne Yapmalı?

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.