Gezilecek Yerler
Gittim Gördüm

Zürih Gezilecek Yerler

İsviçre’nin en büyük kenti olan Zürih 1.83 milyon nüfusu ile her yıl milyonlarca da turist konuk etmektedir.

Kış aylarında oldukça soğuk olan ama gezmesi başka bir güzel olan şehirdir. Bence İsviçre’nin en güzel şehridir. Gezip gördüğünüz zaman tarihin karşınıza çıkardıklarına inanamayacaksınız. Keyifli bir Zürih turu planlamak için gezilecek yerler listesi yapmaya hazır mısınız? Hadi, kağıt kalemi alın elinize, listemizi oluşturalım.
Zürih Lindenhof

Limmat Nehri’nin doğu kıyısında yer alan “Ihlamur Ağacı Bahçesi” anlamına gelen eşsiz güzellikte bir bölgedir. Roma ve Karolenjler döneminde yaşamın olduğu ve günümüze gelen kalıntıları ile bilinir. Manzarası büyüleyicidir. Tepeye çıkmanızı ve fotoğraf makinenizi yanınıza almanızı tavsiye ederim.

Zürih Fraumünster Kilisesi

M.S 853 yılında inşa edilen Fraumünster Kilisesi, Roma mimarisini yansıtmaktadır. Münsterhof Meydanı‘nda yer alan kiliseyi siz de gezip görmelisiniz. Mavi uçlu kulesi ile aslında pek çok fotoğrafta görülen yapıdır.

Grossmünster (Great Minster)

Türkçe Büyük Manastır anlamına gelen Protestan Kilisesi Grossmünster (Great Minster), 16. yüzyılda Charlemagne’nin yaptığı yapıların başında gelmektedir.

Zürih Bahnhofstrasse

Zürih’in en pahalı ve lüks bölgeleri arasında ilk sıradadır. Dünyaca ünlü olan pek çok mağazanın bir arada olduğu yerdir. H&M, Cartier, Chanel, Apple Store ve Bvlgari gibi ünlü markaları da burada bulabilirsiniz.

Kunsthaus Zürich

Kunsthaus Zürich (Museum of Fine Arts, Güzel Sanatlar Müzesi), Orta Çağ’dan 20. Yüzyıla kadar gelen en farklı detayların yer aldığı müzedir.
St. Peterskirche

8.yüzyıla kadar giden geçmişi ile St. Pettskirche, şehrin en köklü kiliselerindendir. Gotik tarzdaki nefi ve çan kulesi ve içine girdiğiniz zaman göreceğiniz detaylar sizi de büyüleyecektir. Tarihi kilise ayrıca 8.7 metre yüksekliğine sahip saati ile de fotoğraf karelerinin vazgeçilmezidir.

Zürih İsviçre Ulusal Müzesi

1898 yılından günümüze değin İsviçre geleneklerine tanıtan oldukça farklı bir müzedir. Aslında bir ülkenin tarihine şahitlik etmek isterseniz burası gelebileceğiniz en güzel yerdir.

Zürih Uetliberg

1644 yılından beri de gözlem yeri olarak kullanılan Zürih Kantonu’nda Uetliberg Tepesinte yer almaktadır. 873 metre yüksekliğe sahip olan tepe, Zürih Gölü‘nü tam üstündedir.

Zürih Gölü

Zürih Gölü İsviçre’nin Zürich, Schwyz ve St. Gallen kantonlarıyla çevrilidir. Mavi ile yeşilin en farklı birleşimini burada görebilirsiniz.

Zurich Altstadt

Almanca’daki “Eski Şehir” anlamına gelmektedir. Şehrin ilk yerleşim yeridir ve klasik ve bir o kadar da eski detayları ile ön plandadır. Kalıntılar, mağazalar, kafeler ve restoranlar ile turistlerin dikkatini çekiyor.

Zürih Botanik Bahçesi

Fred Eicher aracılığıyla 1972-1977 yılları arasında yapılan Zürih Botanik Bahçesi yemyeşil görüntüsü ile huzur vericidir. Zollikerstrasse caddesinde bulunan botanik bahçeye ailenizle keyifle gezebilirsiniz.

Related posts

Trenle Gezebileceğiniz En Güzel 7 Ülke

Duygu Tunçer

Bursa Saat Kulesi

Duygu Tunçer

Rusya Hakkında Bilmeniz Gereken 6 Önemli Şey!

Duygu Tunçer

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.